Как работят буталните помпи?
Буталните или плунжерните помпи са възвратно-постъпателен тип помпи с положително изместване. Това означава, че те работят чрез изместване на течност чрез възвратно-постъпателно помпено действие.
Обаждане +36 1 445 3257
Буталните или плунжерните помпи са възвратно-постъпателен тип помпи с положително изместване. Това означава, че те работят чрез изместване на течност чрез възвратно-постъпателно помпено действие.
Буталните или плунжерните помпи са възвратно-постъпателен тип помпи с положително изместване. Това означава, че те работят чрез изместване на течност чрез възвратно-постъпателно помпено действие. Определен обем течност се засмуква в затворена камера, където се държи, докато бъде изпразнена под налягане, определено от приложението. Известни също като плунжерни помпи, буталните помпи са типични за промишлени приложения и лабораторни среди, където точните и повтарящи се характеристики са от съществено значение. Конструкцията на помпата поддържа тези характеристики дори при високо налягане.
Има два основни типа бутални помпи - клапанни и безклапанни. Клапана бутална помпа – както подсказва името – разчита на редица възвратни клапани, за да работи. Сферичните клапани се намират на входа и изхода, за да управляват дебита, например.
Технологията на помпата е по същество смесица от принципите, прилагани както в технологиите за мембранни, така и за инжекционни помпи. Помпата има централна кухина, където течността се засмуква навътре и навън от движението на бутало. Това движение има пряко влияние върху производителността, въпреки че то е ограничено от мощността на задвижващия двигател и оборотите, с които помпата може да работи.
И дебитът, и налягането се влияят от размера на помпата. Колкото по-малка е площта на кухината на помпата, толкова по-голямо е налягането и по-нисък дебитът – подобно на инжекционна помпа. Обратно, кухина на помпата с по-голям обем ще увеличи дебита, но ще намали налягането.
Безклапанните бутални помпи не се нуждаят от клапани. Непосредствената полза е, че има по-малко движещи се части за износване или счупване, с което се подобряват както експлоатационният живот, така и химическата съвместимост. Технологията разчита на движението на бутало с изрез, който служи за блокиране на входа и изхода, докато се движи напред и назад в камерата.
Действието на помпата помага за осигуряване на висока точност и повторяемост за продължителни периоди работа. Помпата допринася също и за добро управление и устойчиви дебити при течности със среден вискозитет. Те поддържат добър дебит с различни вискозитети и могат да се справят със средно до високо налягане.
Буталните помпи са скъпи за поддръжка, изискващи демонтаж за почистване, който при това може да е труден за правилно изпълнение. Резултатът е увеличен риск от замърсяване. Това е значителен недостатък в критични среди като лабораторията, където гарантирането на стерилност е от съществено значение.
Клапаните в буталната помпа са склонни към заклинване, което ги прави лош избор за работа с прахови частици. За да предпазят клапаните, буталните помпи често изискват спомагателно оборудване като мрежести филтри, особено когато трябва да работят с вискозен материал. Клапаните също увеличават броя на движещите се части като крачни клапани, които са необходими за поддържане на заливането.
Течността в перисталтичната помпа WMFTS преминава през тръба или маркуч устойчиви на абразия. Няма други компоненти в пътя на потока. Смяна на маркуч или тръба може да се извърши за минути, без специални инструменти или квалифициран персонал и с помпа оставаща на място.
Характеристиките на помпите WMFTS включват
За да поръчате продукт или за да зададете въпрос се обадете на +36 1 445 3257 или